Sərxan İsmayilov: “Xocalı Qayıdır - 2026-cı ildə Vətənə Dönüş və Soyqırımın Unudulmaz Xatirəsi”
2024-cü il fevralın 26-da tarixi bir an yaşandı – Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi ilk dəfə olaraq artıq işğaldan azad olunmuş Xocalı şəhərində anıldı. Bu əlamətdar gündə ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev Xocalı Soyqırımı Memorialının təməlini qoydu. Rayon ictimaiyyəti ilə görüşündə dövlət başçımız vurğuladı ki, bu kompleksin layihəsi uzun illər öncə hazırlanmışdı, hətta Bakıda Xocalı soyqırımı abidəsinin yanında yer də seçilmişdi. Lakin cənab Prezidentin uzaqgörənliyi nəticəsində layihənin icrası hər dəfə təxirə salınmışdı. Dövlətimizin başçısı bilirdi ki, zaman gələcək, Azərbaycan xalqı öz doğma torpaqlarına geri dönəcək və bu müqəddəs kompleks yalnız azad Xocalıda mənalı olacaq.
2003-2020-ci illər ərzində cənab Prezident ölkənin bütün potensialını məhz bu məqsədə yönəltdi. Onun rəhbərliyi altında həyata keçirilən strategiya, Vətən müharibəsi dövründə Azərbaycan ordusunun əldə etdiyi möhtəşəm qələbənin əsası oldu. 2020-ci ilin sentyabr-noyabr aylarında baş tutan Vətən müharibəsi 17 il ərzində aparılan hazırlıq işlərinin təntənəli nəticəsi kimi tarixə yazıldı.
Azərbaycanın dünyaya ünvanladığı “Xocalıya ədalət!” çağırışı hələ də tam şəkildə cavabsız qalsa da, bu gün dövlətimizin gərgin səylərinin nəticəsi olaraq 18 ölkə Xocalı faciəsini soyqırımı kimi tanıyıb. Təəssüf ki, bu ölkələrin arasında beynəlxalq güclər və əksər beynəlxalq təşkilatlar yoxdur. Lakin Azərbaycan dövləti, ictimai təşkilatlar və xaricdə yaşayan soydaşlarımız bu faciəni dünyaya tanıtmaq üçün böyük işlər görmüş, mühüm təşəbbüslər həyata keçirmişlər. Xüsusilə Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyəti bu istiqamətdə misilsiz olmuşdur. Fondun təşəbbüsü ilə həyata keçirilmiş “Xocalıya ədalət!” kampaniyası çərçivəsində dünyanın müxtəlif ölkələrində tədbirlər, sərgilər, kitab və məqalələrin nəşri ilə soyqırımının xatirəsi qorunmuş, dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırılmışdır.
Lakin bütün bu səylərə baxmayaraq, ermənilərin xarici ölkələrdəki riyakar himayədarları soyqırımı törətmiş cinayətkarların cəzasız qalması üçün əlindən gələni etmişdir. Buna görə də Azərbaycan xalqı ədaləti öz gücü ilə bərpa etməli oldu. İkinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində 30 il işğal altında qalan torpaqlarımızın böyük hissəsi azad edildi və 2025-ci ilin sentyabr ayında işğal altındakı digər ərazilər də düşməndən tamamilə təmizləndi.
Cənab Prezidentin dediyi kimi, Xocalısız və Xankəndisiz Azərbaycanın qələbəsi tam sayıla bilməzdi. Xocalı faciəsi xalqımızın qəlbində dərin izlər buraxmışdı və bu şəhər azad olunmadan xalqımız sakitləşə bilməzdi. 2023-cü il oktyabrın 15-də Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev Xocalıda Azərbaycan Bayrağını ucaltdı. Bu, erməni faşizminin və separatizminin Azərbaycan torpaqlarında bir daha baş qaldıra bilməyəcəyinə dair bütün dünyaya açıq mesaj oldu.
İndi isə artıq 2026-cı ildir və Xocalı sakinləri mərhələli şəkildə öz doğma torpaqlarına qayıdırlar. Hər bir ev, hər bir küçə, hər bir xatirə – azadlıq və qürur hissi ilə dolub-daşır. Xocalının azad olunması, yalnız bir şəhərin bərpası deyil, həm də xalqımızın ədalət uğrunda mübarizəsinin, dövlətimizin qüdrətinin və gələcək nəsillərə qalan milli irsin təcəssümüdür.
Bu gün Xocalı yalnız keçmişin acı xatirələrini yaşatmaqla qalmır, eyni zamanda gələcəyə ümid və dirçəliş simvolu kimi yüksəlir. Azərbaycanın dövlətçilik gücü, xalqın birliyi və Prezidentin uzaqgörənliyi nəticəsində Xocalı sakinləri öz evlərinə dönərkən, bu torpaqların hər qarışı bir daha qorunacaq və yadellilərin ayağı bu yerlərə dəyməyəcək.
Xocalı indi həm yaddaş, həm də həyat deməkdir – burada hər bir daş, hər bir künc Azərbaycan xalqının azadlıq və qələbə ruhunu əks etdirir. Sakinlərin geri dönüşü mərhələli şəkildə həyata keçdikcə, şəhər yenidən canlanır, uşaqlar oynayır, küçələr həyatla dolur. Bu, həm də gələcək nəsillərə unudulmaz dərsdir – ədalət gec-tez bərpa olunur, torpaq öz sahiblərinə qayıdır.