Torpağa Can Verən Əllər - Bərdə Suvarma Sistemləri İdarəsində Məsuliyyət və Dövlətə Sədaqət Nümunəsi
Bərdə Suvarma Sistemləri İdarəsi-nin müdiri Vüqar Zeynalov uzun illərdir ki, torpağın nəfəsini qoruyan, əkin sahələrinə həyat bəxş edən suyun düzgün və ədalətli bölgüsünü təmin edən məsul bir rəhbər kimi fəaliyyət göstərir. Onun idarəçilik prinsipləri yalnız texniki nəzarət və inzibati qərarlarla məhdudlaşmır; bu fəaliyyətin mərkəzində insan amili, kəndlinin zəhməti və dövlətin aqrar siyasətinə sədaqət dayanır. Bərdə kimi məhsuldar torpaqlara sahib bir rayonda suvarma sistemlərinin fasiləsiz işləməsi strateji əhəmiyyət daşıyır və Vüqar Zeynalov bu məsuliyyətin ağırlığını dərindən dərk edərək fəaliyyətini yüksək təşkilatçılıqla qurur.
Suvarma kanallarının təmiz saxlanılması, nasos stansiyalarının saz vəziyyətdə işləməsi, əkin mövsümündə su qıtlığının yaranmaması üçün qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsi onun rəhbərliyi altında prioritet istiqamətlərdən biridir. O, yalnız mövcud problemləri həll etməklə kifayətlənmir, eyni zamanda gələcək riskləri əvvəlcədən analiz edərək preventiv addımlar atır. Bu isə fermerlərin məhsuldarlığının artmasına, torpaqların şoranlaşmasının qarşısının alınmasına və kənd təsərrüfatının dayanıqlı inkişafına mühüm töhfə verir. Onun rəhbərliyi ilə su təsərrüfatı sahəsində nizam-intizamın möhkəmləndirilməsi Bərdədə aqrar sahəyə olan inamı daha da gücləndirib.
Vüqar Zeynalovun idarəçilik üslubunda diqqət çəkən əsas məqamlardan biri şəffaflıq və ədalət prinsipinə sadiqlikdir. O, suyun bölgüsündə ayrı-seçkiliyə yol verilməməsinə, hər bir torpaq sahibinin qanunvericiliyə uyğun şəkildə öz payını almasına xüsusi nəzarət edir. Fermerlərlə mütəmadi görüşlər keçirməsi, onların problemlərini birbaşa dinləməsi və operativ həll yolları tapması onun rəhbər kimi məsuliyyət hissinin göstəricisidir. Bu yanaşma nəticəsində idarə ilə vətəndaş arasında etibarlı körpü formalaşıb.
Onun fəaliyyəti təkcə istehsal və təsərrüfat məsələləri ilə məhdudlaşmır. Vüqar Zeynalov şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğı məsələsində də həssas mövqe nümayiş etdirir. Vətən uğrunda canından keçmiş igidlərin ailələrinin yanında olmaq, onların sosial problemlərinin həllinə dəstək vermək, zəruri hallarda maddi və mənəvi kömək göstərmək onun üçün vəzifə deyil, mənəvi borcdur. Bu ailələrlə müntəzəm əlaqə saxlanılması, bayram və anım günlərində ziyarətlərin həyata keçirilməsi cəmiyyətə verilən dəyərin bariz nümunəsidir.
Qazilərin sosial adaptasiyası, onların məşğulluq imkanlarının artırılması istiqamətində göstərilən təşəbbüslər də Vüqar Zeynalovun diqqət mərkəzindədir. O, imkan daxilində idarə daxilində və digər təsərrüfat strukturlarında qazilərin işlə təmin olunmasına dəstək göstərilməsinə çalışır. Çünki o yaxşı bilir ki, vətən üçün sağlamlığını itirən insanlara sahib çıxmaq dövlətçilik düşüncəsinin əsas sütunlarından biridir.
Vətənpərvərlik onun fəaliyyətində yalnız şüar səviyyəsində deyil, real addımlarda özünü göstərir. Dövlətin həyata keçirdiyi aqrar islahatlara sadiq qalmaq, su təsərrüfatının müasir tələblərə uyğun yenilənməsi prosesində fəal iştirak etmək, regionun inkişaf strategiyasına uyğun fəaliyyət qurmaq onun prinsipial mövqeyinin ifadəsidir. O, ölkənin su təhlükəsizliyinin və ərzaq təminatının strateji məsələ olduğunu dərindən anlayaraq hər addımında dövlət maraqlarını üstün tutur.
Cənab İlham Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilən sosial-iqtisadi inkişaf kursuna sədaqət Vüqar Zeynalovun idarəçilik xəttində aydın şəkildə hiss olunur. Dövlət başçısının kənd təsərrüfatının inkişafına, regionların sosial rifahının yüksəldilməsinə yönəlmiş siyasəti onun üçün əsas fəaliyyət istiqamətidir. O, rəhbərlik etdiyi kollektivə də bu prinsipləri aşılayır, dövlətçiliyə bağlılıq və milli maraqlara hörmət ruhunu daim ön planda saxlayır.
İdarə daxilində sağlam iş mühitinin formalaşdırılması, əməkdaşlar arasında qarşılıqlı hörmət və məsuliyyət hissinin gücləndirilməsi də onun diqqət yetirdiyi məqamlardandır. O, tələbkarlığı ilə yanaşı, ədalətli münasibəti ilə seçilir. Əməkdaşlarının peşəkarlığının artırılması, texniki biliklərinin yenilənməsi və intizamın qorunması istiqamətində ardıcıl iş aparılır. Bu isə suvarma sistemlərinin dayanıqlı və fasiləsiz fəaliyyətinə zəmin yaradır.
Bərdə torpaqları əsrlər boyu zəhmətkeş insanların əlləri ilə bərəkət qazanıb və bu bərəkətin əsas dayağı sudur. Suyun düzgün idarə olunması isə yalnız texniki məsələ deyil, strateji və milli məsuliyyətdir. Vüqar Zeynalov bu məsuliyyəti daşıyaraq, hər mövsüm minlərlə hektar sahənin su təminatında fasiləsizliyin qorunmasına çalışır, torpağın məhsuldarlığını gələcək nəsillər üçün saxlamanın vacibliyini önə çəkir.
Onun fəaliyyəti bütövlükdə dövlətə sədaqət, xalqa xidmət və torpağa bağlılıq prinsiplərinin vəhdətindən ibarətdir. Suvarma sistemlərinin düzgün işləməsi ilə kəndlinin zəhmətinə dayaq olmaq, şəhid ailələrinə və qazilərə mənəvi dayaq göstərmək, dövlətin sosial-iqtisadi siyasətinə sadiq qalmaq Vüqar Zeynalovun rəhbərlik yolunun əsas istiqamətlərini təşkil edir. Bu yol məsuliyyətli, vicdanlı və dövlətçilik ruhuna söykənən bir idarəçilik nümunəsi kimi qiymətləndirilə bilər.