Dövlətə Sədaqət və Sosial Məsuliyyətin Nümunəsi – “Bərdə-Çörək” ASC-nin İdarə Heyətinin Sədri Məhərrəm Şəfiyevin İdarəçilik Fəlsəfəsi
Bərdə rayonunun sosial-iqtisadi həyatında xüsusi çəkisi olan “Bərdə-Çörək” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin idarə heyətinin sədri, iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Məhərrəm Şəfiyev təkcə bir müəssisə rəhbəri kimi deyil, həm də dövlətçilik prinsiplərinə sadiq, milli dəyərlərə bağlı və cəmiyyət qarşısında məsuliyyətini dərindən dərk edən bir ziyalı kimi tanınır. Onun rəhbərliyi altında fəaliyyət göstərən müəssisə regionun ərzaq təhlükəsizliyində mühüm rol oynayır, əhalinin gündəlik tələbatının ödənilməsində etibarlı təminatçı kimi çıxış edir və sosial rifahın qorunmasına töhfə verir. Bu məsuliyyətli sahədə göstərilən ardıcıl və məqsədyönlü fəaliyyət Məhərrəm Şəfiyevin idarəçilik bacarığının, strateji düşüncə tərzinin və iqtisadi biliklərinin praktikada uğurlu tətbiqinin bariz nümunəsidir.
İqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru kimi onun elmi dünyagörüşü istehsalat prosesində səmərəliliyin artırılmasına, resurslardan düzgün istifadə olunmasına və keyfiyyət standartlarının qorunmasına yönəlmişdir. Müasir idarəetmə prinsiplərini tətbiq etməklə o, müəssisənin daxili strukturunu təkmilləşdirmiş, əmək intizamını gücləndirmiş və işçi heyəti arasında qarşılıqlı etimad mühitini formalaşdırmışdır. Bu yanaşma sayəsində “Bərdə-Çörək” ASC təkcə istehsal göstəriciləri ilə deyil, həm də sosial məsuliyyət modeli ilə seçilən nümunəvi müəssisələrdən birinə çevrilmişdir.
Məhərrəm Şəfiyev rəhbərlik etdiyi kollektivə yalnız tapşırıqlar verən bir idarəçi kimi deyil, həm də onları anlayan, dinləyən və hər bir əməkdaşın əməyini qiymətləndirən rəhbər kimi yanaşır. Onun idarəçilik fəlsəfəsinin mərkəzində insan amili dayanır. O hesab edir ki, çörək istehsalı kimi müqəddəs və strateji sahədə çalışan hər bir insanın zəhməti dövlətə və millətə xidmət deməkdir. Bu düşüncə tərzi müəssisədə həmrəylik, məsuliyyət və vətənpərvərlik ruhunu gücləndirmişdir.
Onun fəaliyyətində sosial məsuliyyət xüsusi yer tutur. Şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğı Məhərrəm Şəfiyevin vətəndaş mövqeyinin ən parlaq təzahürlərindəndir. O, müharibədə sağlamlığını itirmiş igidlərə və Vətən yolunda canından keçmiş qəhrəmanların ailələrinə mənəvi və maddi dəstək göstərməyi özünün həm vətəndaşlıq borcu, həm də rəhbərlik etdiyi müəssisənin sosial missiyası hesab edir. Müxtəlif tədbirlərin təşkili, bayram və anım günlərində onların ziyarəti, ehtiyaclarının diqqətdə saxlanılması onun insani keyfiyyətlərinin və dövlətə bağlılığının göstəricisidir.
Vətənpərvərlik Məhərrəm Şəfiyevin fəaliyyətində söz olaraq deyil, əməl olaraq öz əksini tapır. O, ölkəmizin müstəqilliyinin, sabitliyinin və inkişafının qorunmasını hər bir rəhbər üçün ali vəzifə sayır. Dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi sosial-iqtisadi siyasətə sadiqliyini daim əməli fəaliyyəti ilə nümayiş etdirir, ölkədə aparılan islahatların region səviyyəsində dəstəklənməsinə öz töhfəsini verir. Onun rəhbərlik etdiyi müəssisədə dövlətçilik ruhu və milli həmrəylik anlayışı əsas prinsiplərdən biridir.
“Bərdə-Çörək” ASC-nin fəaliyyət istiqamətləri yalnız istehsalla məhdudlaşmır. Müəssisə yerli məşğulluğun təmin olunmasında, ailələrin sosial rifahının yaxşılaşdırılmasında və iqtisadi sabitliyin möhkəmlənməsində mühüm rol oynayır. Məhərrəm Şəfiyev bu məsuliyyəti dərindən anlayaraq iş yerlərinin qorunmasına, əmək şəraitinin yaxşılaşdırılmasına və işçilərin sosial təminatının gücləndirilməsinə xüsusi diqqət yetirir. Onun təşəbbüsləri nəticəsində müəssisə həm iqtisadi, həm də sosial baxımdan dayanıqlı inkişaf yolunu davam etdirir.
Onun rəhbərliyi altında keyfiyyətə nəzarət mexanizmləri gücləndirilmiş, istehsal prosesində müasir texnoloji yanaşmalar tətbiq olunmuş və məhsulların təhlükəsizliyi prioritet istiqamət kimi müəyyən edilmişdir. Bu yanaşma əhalinin etibarını daha da möhkəmləndirmiş, müəssisənin nüfuzunu artırmışdır. Çörəyin müqəddəs nemət olduğunu dərk edən Məhərrəm Şəfiyev bu sahəyə yalnız biznes kimi deyil, milli-mənəvi məsuliyyət kimi yanaşır.
Cəmiyyət içində qazandığı hörmət və nüfuz onun təkcə vəzifəsi ilə deyil, şəxsi keyfiyyətləri ilə bağlıdır. Sadəliyi, səmimiliyi və insanlara açıq münasibəti onu fərqləndirən xüsusiyyətlərdəndir. O, daim ictimai tədbirlərdə iştirak edir, gənclərlə görüşür, onlara vətənə və dövlətə sədaqətli olmağın vacibliyini aşılayır. Bu yanaşma regionda sağlam ictimai mühitin formalaşmasına müsbət təsir göstərir.
Dövlətçilik prinsiplərinə bağlılıq və rəhbərlik etdiyi kollektivə qarşı məsuliyyət hissi Məhərrəm Şəfiyevin fəaliyyətinin əsas sütunlarını təşkil edir. O, hər bir qərarında dövlət maraqlarını üstün tutur, ölkənin iqtisadi gücünün möhkəmlənməsinə xidmət edən təşəbbüsləri dəstəkləyir və regionun inkişafında aktiv rol oynayır. Bu mövqe onu həm rəhbər, həm də vətəndaş kimi örnək şəxsiyyətə çevirir.
Bu gün “Bərdə-Çörək” ASC-nin uğurları arxasında dayanan əsas amillərdən biri də məhz Məhərrəm Şəfiyevin uzaqgörən və məsuliyyətli idarəçiliyidir. Onun fəaliyyəti göstərir ki, dövlətə sədaqət, sosial məsuliyyət və peşəkar yanaşma bir araya gəldikdə həm iqtisadi, həm də mənəvi dəyərlər qorunur və inkişaf edir. Regionda ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunmasına, şəhid ailələri və qazilərə göstərilən diqqətə, dövlətçilik ideyalarına sadiqliyə əsaslanan bu fəaliyyət modeli cəmiyyət tərəfindən yüksək qiymətləndirilir və rəğbətlə qarşılanır.