Yasamal rayonu paytaxtın ən böyük və dinamik ərazilərindən biri kimi daim xüsusi diqqət və çevik idarəçilik tələb edən məkan olub. Bu mürəkkəb və məsuliyyətli idarəçilik sistemində Yasamal Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının birinci müavini Hüseyn Əfəndiyev öz fəaliyyəti ilə seçilən, dövlətə və xalqa sədaqəti ilə hörmət qazanan idarəçi kimi tanınır. O, icra hakimiyyətinin gündəlik fəaliyyətinin koordinasiyasında, sosial layihələrin həyata keçirilməsində, vətəndaş müraciətlərinin operativ və ədalətli həllində mühüm rol oynayaraq rayonun inkişaf tempinə ciddi töhfə verir.
Birinci müavin kimi Hüseyn Əfəndiyevin əsas vəzifələrindən biri rayon ərazisində sosial-iqtisadi proqramların icrasına nəzarət etmək, kommunal təsərrüfatın, abadlıq və quruculuq işlərinin səmərəli təşkilinə dəstək göstərmək, struktur bölmələrin fəaliyyətini əlaqələndirməkdir. O, idarəetmədə sistemlilik və məsuliyyət prinsipini əsas tutaraq hər bir məsələyə dövlət maraqları prizmasından yanaşır. Rayonun küçələrinin abadlaşdırılması, məhəllələrin yenilənməsi, sosial obyektlərin təmiri və sakinlərin rahatlığını təmin edən layihələr onun nəzarəti altında ardıcıl şəkildə həyata keçirilir.
Hüseyn Əfəndiyev vətəndaş qəbullarında xüsusi həssaslıq və diqqət nümayiş etdirir. Onun qəbuluna gələn hər bir vətəndaş öz probleminin diqqətlə dinlənildiyini və obyektiv araşdırıldığını görür. Bu yanaşma Yasamalda dövlət-vətəndaş münasibətlərinin möhkəmlənməsinə, ictimai etimadın güclənməsinə səbəb olub. O, hesab edir ki, dövlət qulluqçusunun əsas borcu vətəndaşın yanında olmaq, onun qayğısını öz qayğısı kimi qəbul etməkdir.
Xüsusilə şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət Hüseyn Əfəndiyevin fəaliyyətində prioritet istiqamətlərdən biridir. O, Vətən uğrunda canından keçmiş qəhrəmanların ailələrini daim diqqət mərkəzində saxlayır, onların sosial problemlərinin həlli, məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, məşğulluq və digər məsələlər üzrə operativ tədbirlərin görülməsinə şəxsən nəzarət edir. Qazilərlə keçirilən görüşlərdə onların sağlamlıq, reabilitasiya və sosial təminat məsələləri xüsusi həssaslıqla araşdırılır, aidiyyəti qurumlarla birgə koordinasiyalı şəkildə həll yolları tapılır. Bu münasibət sadəcə vəzifə borcu deyil, həm də dərin vətəndaşlıq mövqeyinin təzahürüdür.
Onun vətənpərvərliyi yalnız sözlə ifadə olunmur, konkret addımlarla özünü göstərir. Dövlətçilik prinsiplərinə sadiqlik, milli maraqlara bağlılıq, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda aparılan siyasətə dəstək Hüseyn Əfəndiyevin fəaliyyət fəlsəfəsinin əsasını təşkil edir. O, hər zaman cənab İlham Əliyevin müəyyən etdiyi strateji xətti rəhbər tutur, Prezidentin tapşırıq və tövsiyələrinin yerlərdə icrasını təmin etməyə çalışır. Dövlət başçısının sosial ədalət, şəffaflıq və vətəndaş məmnunluğu prinsipləri onun gündəlik fəaliyyətində öz əksini tapır.
Rayonun sosial infrastrukturunun inkişafı istiqamətində görülən işlər də Hüseyn Əfəndiyevin təşkilatçılıq qabiliyyətini göstərir. Təhsil və səhiyyə müəssisələrinin fəaliyyətinin yaxşılaşdırılması, sosial obyektlərin müasir tələblərə uyğunlaşdırılması, əhalinin rifahının yüksəldilməsi məqsədilə həyata keçirilən layihələr onun koordinasiyası ilə daha sistemli xarakter alıb. O, hər bir layihənin arxasında insan amilinin dayandığını vurğulayır və görülən işlərin birbaşa vətəndaş məmnunluğuna xidmət etməsinə xüsusi diqqət yetirir.
Hüseyn Əfəndiyev eyni zamanda gənclərlə işə böyük önəm verir. Rayon ərazisində keçirilən maarifləndirici tədbirlər, vətənpərvərlik ruhunun aşılanmasına yönələn görüşlər, mədəni və ictimai layihələr onun dəstəyi ilə reallaşdırılır. Gənclərin dövlətçilik ənənələrinə bağlı, milli-mənəvi dəyərlərə sadiq və fəal vətəndaş kimi formalaşması istiqamətində atılan addımlar Yasamalın ictimai həyatında müsbət dinamika yaradıb.
Onun idarəçilik üslubu sərt nəzarət və humanist yanaşmanın harmoniyasına əsaslanır. Hüseyn Əfəndiyev tələbkarlığı ilə seçilsə də, əməkdaşlarına və vətəndaşlara münasibətdə anlayış və ədalət prinsiplərini əsas götürür. Bu isə kollektiv daxilində sağlam iş mühiti formalaşdırır və icra hakimiyyətinin fəaliyyətində səmərəliliyi artırır.
Yasamal rayonunda həyata keçirilən quruculuq və abadlıq tədbirlərinin davamlı xarakter alması, sosial problemlərin mərhələli şəkildə aradan qaldırılması, əhalinin rifah halının yüksəldilməsi Hüseyn Əfəndiyevin məsuliyyətli və prinsipial fəaliyyətinin nəticəsidir. O, dövlətə xidmət anlayışını şəxsi maraqlardan üstün tutur və bu mövqeyi ilə həm rəhbərlik, həm də sakinlər arasında dərin hörmət qazanıb.
Bu gün Yasamalda dövlət idarəçiliyinin çevik və effektiv mexanizmlərlə həyata keçirilməsi, vətəndaşların problemlərinə həssas yanaşma və şəhid ailələrinə, qazilərə göstərilən xüsusi diqqət Hüseyn Əfəndiyevin fəaliyyətində öz aydın ifadəsini tapır. Onun dövlətçiliyə sədaqəti, Prezident İlham Əliyevin siyasətinə bağlılığı və xalqa xidmət amalı Yasamal rayonunun ictimai-sosial həyatında mühüm rol oynayır və bu xətt ardıcıl şəkildə davam etdirilir.